Jakie są rodzaje pomocy psychologicznej dla osób chorych?

Rodzaje pomocy psychologicznej dla osób chorych

Pomoc psychologiczna dla osób chorych

Pomoc psychologiczna dla osób chorych odgrywa nieocenioną rolę w powrocie chorego do zdrowia i odnalezienia równowagi psychicznej. Takiej pomocy można szukać przede wszystkim na profesjonalnych terapiach. Nie należy się ich obawiać, ponieważ to właśnie tam odbywa się liczne rozmowy ze specjalistami z dziedziny psychologii i dba się o własną kondycję psychiczną. 

Jakie są objawy, które mogą wskazywać na konieczność skorzystania z pomocy psychologicznej?

Warto zastanowić się nad najczęstszymi objawami, które jasno wskazują na to, iż zachodzi konieczność skorzystania z profesjonalnego wsparcia psychologicznego. Po pomoc należy zgłosić się zwłaszcza wtedy, gdy:

  • Człowiek ma wrażenie, że nie radzi sobie ze swoim życiem i ma na głowie bardzo dużo problemów lub też jest po jakimś traumatycznym wydarzeniu (np. śmierć bliskiej osoby),
  • komuś rozpadł się wieloletni związek i nie może się odnaleźć w samotnym życiu,
  • człowiek ma problemy z okazywaniem pozytywnych emocji i staje się agresywny oraz odtrąca od siebie bliskie osoby,
  • odczuwa się długotrwały niepokój lub silne lęki.

Jak widać pomoc psychologiczna dla osób chorych może być realizowana na bardzo szeroką skalę. Kluczowe jest to, aby nigdy się na nią nie zamykać, ponieważ w ten sposób można sobie pomóc, a brak wsparcia psychologicznego może doprowadzić nawet do depresji.

chorzy pomoc

Jakie są rodzaje terapii, które można stosować w leczeniu pomocą psychologiczną?

Istnieją przeróżne terapie, które mogą być stosowane w leczeniu pomocą psychologiczną. Chodzi m.in. o terapią behawioralno-poznawczą, która pomaga zrozumieć własne uczucia i myśli, a także skupić się na istotnych wydarzeniach i celach. Drugą opcją jest terapia systemowa (krótkotrwała), opierająca się na ustabilizowaniu systemu rodzinnego, a doskonałą alternatywą dla dwóch powyższych propozycji jest terapia psychodynamiczna (nacisk na nieświadomość i wypieranie mechanizmów obronnych). Pomoc psychologiczna dla osób chorych obejmuje swoim zasięgiem również psychoanalitykę, psychoterapię integracyjną czy też terapię indywidualną i rodzinną.