Jakie są objawy AIDS?

Czym dokładnie jest AIDS

Czym jest AIDS?

Czym jest AIDS? AIDS (po angielsku: acquired immune deficiency syndrome) to zespół nabytego niedoboru (czyli upośledzenia) odporności. Do rozwoju AIDS prowadzi nieleczone zakażenie wirusem HIV. Zatem AIDS można określić końcowym etapem wirusa HIV (w przypadku, gdy ten jest nieleczony). Średnio po 8-10 latach od zarażenia się wirusem HIV rozwija się AIDS. Możliwa jest jednak terapia antyretrowirusowa, zapobiegająca rozwinięciu się AIDS. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka osób zarażonych HIV - wtedy bowiem można wdrożyć leczenie, które sprawi, że HIV nie przerodzi się w AIDS.

AIDS ma wiele objawów, takich jak duszność, bóle głowy, potliwość w nocy, kaszel, wczesna demencja, dezorientacja, przewlekłe biegunki czy wysypki.
Choroby charakterystyczne dla AIDS to zakażenia oportunistyczne (np. gruźlica, zapalenia płuc) oraz choroby nowotworowe (np. chłoniaki, mięsak Kaposiego).

Objawy AIDS spowodowane są tym, że organizm nie jest w stanie bronić się przed różnymi chorobami, które układ immunologiczny zdrowego człowieka jest w stanie pokonać.

Zarazić się wirusem HIV (z którego może rozwinąć się AIDS) można poprzez kontakty seksualne, które są ryzykowne (czyli takie bez użycia prezerwatywy; chodzi tu zarówno o seks homoseksualny, jak i heteroseksualny) oraz stosowanie narkotyków w zastrzykach. Nastąpić może także przejście wirusa z matki na płód, a także zarażenie się w wyniku medycznych procedur (niesterylne narzędzia) i poprzez inne nacięcia skórna.

A zatem, zarazić się wirusem HIV można poprzez krew, lecz także poprzez spermę, preejakulat, wydzieliny z pochwy czy odbytnicy i inne.